Preferencja zero PIT dla seniorów powinna dotyczyć także osób, które mają prawo do wcześniejszej emerytury oraz pracujących m.in. na umowę o dzieło. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Chodzi o wprowadzoną Polskim Ładem od 1 stycznia 2022 r. ulgę dla aktywnych seniorów. Warunkiem jej zastosowania jest ukończenie 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) oraz rezygnacja z pobierania emerytury mimo osiągnięcia uprawnień do niej.

Jeżeli podatnik rozlicza się według skali podatkowej, to nie płaci PIT od przychodów do 115 528 zł (85 528 zł + 30 tys. kwoty wolnej od podatku).

Z preferencji mogą korzystać seniorzy osiągający przychody: z pracy, ze stosunku służbowego, z pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, zasiłków macierzyńskich. Przysługuje ona także seniorom prowadzącym biznes, niezależnie od tego, czy rozliczają się według skali podatkowej, czy wybiorą liniowy 19-proc. PIT, czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

RPO zwraca jednak uwagę, że do jego biura trafiają już skargi podatników dotyczące konstrukcji tej ulgi. Głównym zarzutem jest to, że ustawodawca uzależnił możliwość skorzystania ze zwolnienia od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Nie uwzględnił natomiast osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury. Problem ten dotyczy nie tylko osób pracujących w służbach mundurowych, lecz także tych, których aktywność zawodowa miała miejsce w wyjątkowo szkodliwych warunkach – wskazuje rzecznik.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR