Nowelizacja kodeksu pracy z dwoma poprawkami

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

gru 16, 2022

Senackie komisje zgodziły się na wydłużenie terminu vacatio legis dotyczącego pracy zdalnej z dwóch do trzech miesięcy oraz na zwiększenie wymiaru dla formy okazjonalnej z 24 do 30 dni. Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne wyższej izby parlamentu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Kontrolowanie pracowników na obecność alkoholu i narkotyków oraz praca zdalna jako stała forma świadczenia pracy – to najważniejsze obszary regulacji, które ma wprowadzić nowelizacja kodeksu pracy, nad którą pracuje obecnie Senat. Ustawę poparły obradujące wspólnie komisje ustawodawcza oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

W trakcie posiedzenia zgłoszono kilkanaście uwag do ustawy, w tym 10 pochodziło od Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Jednak tylko dwie udało się przekuć w poprawki i te zostały przyjęte przez komisje mimo negatywnej opinii rządu. Pierwsza dotyczyła wydłużenia czasu wejścia w życie regulacji o pracy zdalnej z dwóch do trzech miesięcy, co postulowali m.in. pracodawcy (również na wcześniejszych etapach procesu legislacyjnego). Druga poprawka uwzględniona przez komisje polegała na zwiększeniu wymiaru pracy zdalnej okazjonalnej z 24 do 30 dni w roku kalendarzowym. Zmiana ta stanowi częściowe wyjście naprzeciw postulatom zgłaszanym przez pracodawców, którzy domagali się 36 dni. Jednocześnie jest ona w kontrze do stanowiska związków zawodowych, które najchętniej z tej formuły by zrezygnowały, ale w ostateczności zgodziły się na kompromis wypracowany przez rząd, czyli 24 dni.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 grudnia 2022 r., autor: Karolina Topolska, oprac.: GR