Pracownik ukończył 50 lat w listopadzie 2022 r. W grudniu poszedł do szpitala. Zwolnienie lekarskie obejmuje na razie okres od 10 grudnia do 24 grudnia 2022 r. Jednak spodziewamy się dalszych zwolnień, bo pracownik miał poważną operację i zapewne będzie przechodził dłuższą rekonwalescencję. W 2022 r. dotychczas nie chorował i ta niezdolność do pracy jest pierwszą. Na razie przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Jak prawidłowo ustalić prawo do dalszych świadczeń z tytułu niezdolności do pracy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak dopowiada ekspertka współpracująca z DGP – przy założeniu, że pracownik będzie dalej chorował i zwolnienie lekarskie będzie cały czas kontynuowane, to za okres od 10 do 31 grudnia 2022 r. będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w ramach limitu 33 dni, a za okres pierwszych 14 dni 2023 r. (1‒14 stycznia) ‒ również wynagrodzenie chorobowe, ale już według nowego limitu, w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru. Od 15. dnia choroby pracownik nabędzie prawo do zasiłku z ubezpieczenia społecznego.

Kodeks pracy przewiduje dla pracownika prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną . Wynagrodzenie chorobowe przysługuje za czas tej niezdolności, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, prawo do krótszego, bo tylko 14-dniowego okresu wypłaty wynagrodzenia, przysługuje, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50. rok życia.

W opisanej sytuacji w 2022 r. pracownika będzie jeszcze obowiązywał dłuższy limit, tj. 33 dni niezdolności do pracy z prawem do wynagrodzenia chorobowego.

Gdy niedyspozycja pracownika przypada na przełom roku, tzn. zwolnienie lekarskie obejmuje część grudnia i stycznia, można wyróżnić dwa przypadki:

1) pracownik nie przekroczył jeszcze limitu 33 (14) dni i pracodawca na przełomie roku płaci mu wynagrodzenie chorobowe,

2) pracownik łącznie chorował w roku dłużej niż przeznaczony dla niego limit dni lub dostarczył akurat w grudniu jednorazowe zaświadczenie lekarskie na okres ponad ten limit i płatnik zasiłków rozpoczął w starym roku wypłatę zasiłku chorobowego.

Jeżeli nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego z kodeksu pracy, to od 1 stycznia pracownikowi temu nadal przysługuje wynagrodzenie. Jednak okres 33 dni lub odpowiednio 14 dni, za który w nowym roku kalendarzowym przysługuje wynagrodzenie, powinien być liczony od 1 stycznia na nowo. Jeśli zaś nieprzerwana niezdolność do pracy przypada na przełomie roku kalendarzowego, a 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, to od 1 stycznia pracownikowi przysługuje nadal zasiłek chorobowy za cały okres tej nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 grudnia 2022 r., autor: Izabela Nowacka, oprac.: GR