Nieodpłatne przekazanie klientowi paliwa za kwotę 20 zł można uznać za prezent o małej wartości. Nie nalicza się od niego VAT ani nie ewidencjonuje jego przekazania w kasie fiskalnej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka prowadzi stację kontroli pojazdów i stację paliw. Wyjaśniła, że klient, który płaci za badanie techniczne pojazdu (cena jest uregulowana rozporządzeniem, Dz.U. z 2004 r. nr 223, poz. 2261 ze zm.) otrzymuje dodatkowo upominek o wartości do 20 zł.

Jest nim m.in. paliwo (gaz LPG, benzynę, olej napędowy).

Spółka chciała się upewnić, że od tych upominków (o wartości do 20 zł) nie musi odprowadzać VAT ani ewidencjonować ich przekazania w kasie fiskalnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził (interpretacja indywidualna z 10 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.670.2022.1.JM), że upominki (paliwo) dołączane przez spółkę do badania technicznego stanowią prezenty o małej wartości (o którym mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT). Ich nieodpłatne przekazanie nie jest więc dostawą towarów i nie podlega opodatkowaniu. Warunkiem jest jednak przekazanie ich na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (spółki), co w tym wypadku ma miejsce.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 stycznia 2023 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR