Dodatkowy bonus dla dyrektora zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, nawet jeżeli jego wysokość zależy od zysku spółki. Trzeba go rozliczyć tak jak pozostałe przychody ze stosunku pracy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Mężczyzna na podstawie umowy o pracę pełni w spółce funkcję dyrektora zarządzającego. Niezależnie od tego chciałby zawrzeć ze spółką porozumienie w sprawie menedżerskiego bonusu motywacyjnego, który miałby charakter pochodnego instrumentu finansowego. Z porozumienia miałoby wynikać, że spółka będzie wypłacać dyrektorowi bonus, którego bazą będzie 0,5 proc. jej zysku brutto. Z chwilą nabycia prawa do bonusu dyrektor przedstawiałby go spółce do umorzenia. W zamian za umorzenie dostawałby odpowiednią kwotę.

Sądził, że będzie to pochodny instrument finansowy zdefiniowany w art. 5a pkt 13 ustawy o PIT. Chciał tylko uzyskać potwierdzenie, że pieniądze, które dostanie z realizacji bonusu (jego umorzenia), będą dla niego przychodem z kapitałów pieniężnych opodatkowanym według stawki 19 proc. PIT zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o PIT. Powołał się na art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b tej ustawy, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.).

Nie zgodził się z nim dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 23 stycznia 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-1.4011.954.2022.2.AK). Stwierdził, że bonus nie jest przychodem z kapitałów pieniężnych, bo wyklucza to art. 10 ust. 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego dane świadczenie zostało uzyskane.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2023 r., autor: Monika Pogroszewska, oprac.: GR