Opłaty za podyplomowe studia menedżerskie mogą być kosztem uzyskania przychodu dla osoby, która prowadzi działalność handlową. Podatnik musi jednak umieć udowodnić związek między poniesionym wydatkiem a osiąganiem przychodów lub zabezpieczeniem ich źródła – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Mężczyzna w ramach prowadzonej działalności gospodarczej handluje wyrobami z drewna. W październiku 2022 r. rozpoczął podyplomowe studia menedżerskie. Wpłacił: wpisowe, opłatę rekrutacyjną i pierwszą ratę czesnego. Zapłacił też za indywidualny tok nauczania oraz świadectwo w języku angielskim. Poniósł również wydatki na pomoce dydaktyczne, takie jak fachowa literatura, czasopisma, oraz płacił za usługi ksero.

Chciał uzyskać potwierdzenie, że wszystkie te wydatki może odliczyć od przychodu. Argumentował, że studia pomogą mu w zarządzaniu pracownikami, co wpłynie pozytywnie na wydajność pracy, zaangażowanie personelu oraz jakość produktów. Dodał, że liczy też na wzrost własnych umiejętności negocjacji, co pozwoli mu zyskać nowych klientów.

Wskazał, że wydatki na studia podyplomowe nie zostały wymienione w katalogu tych, których nie można odliczać (art. 23 ustawy o PIT). Sam natomiast – jak wyjaśnił – jest z wykształcenia informatykiem, biznes handlowy przejął z powodu nagłej choroby ojca, nie mając żadnego przygotowania w tym zakresie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość odliczeń (interpretacja indywidualna z 31 stycznia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.993.2022.2.ID). Uznał, że choć trudno przypisać opłaty związane z nauką na studiach podyplomowych MBA (Master of Business Administration) do konkretnych przychodów, to mogą one stanowić koszt jako przydatne do wykonywania działalności gospodarczej, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane.

 Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lutego 2023 r., autor: Monika Pogroszewska, oprac.: GR