Nasz pracownik jest zatrudniony na umowę o pracę od 1 lutego 2023 r. Wcześniej od 2 do 31 stycznia wykonywał dla nas umowę zlecenia, z której zgłosiliśmy go do ubezpieczenia chorobowego. Od 7 stycznia jest niezdolny do pracy. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Nie upłynęło jeszcze 30 dni podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP. Mimo podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż 30 dni należy wypłacić mu wynagrodzenie chorobowe.

Wynagrodzenie chorobowe to świadczenie wypłacane ze środków pracodawcy, a nie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które należne jest pracownikowi niezdolnemu do pracy na skutek:

● choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną ‒ trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia ‒ trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego;

● wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży ‒ w okresie 33 lub 14 dni;

● poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów ‒ w okresie 33 lub 14 dni.

Wynagrodzenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Skoro zatem do wynagrodzenia chorobowego stosuje się zasady dotyczące zasiłku chorobowego, to odpowiadając na zadane pytanie, należy odwołać się do ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z jej art. 4 ust. 1 ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie tzw. okresu wyczekiwania, tj:

1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu – a więc jest np. pracownikiem;

2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie – a więc jest np. zleceniobiorcą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lutego 2023 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR