Nowe obowiązki platform internetowych

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lut 9, 2023

Od maja 2023 r. ma zacząć obowiązywać ustawa, na mocy której operatorzy platform internetowych będą zbierać dla celów podatkowych informacje o dochodach własnych oraz swoich użytkowników – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Pierwsze raporty trzeba będzie przesłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej do końca stycznia 2024 r., i to za cały 2023 r.

Chodzi o nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Jej projekt został opublikowany 8 lutego br. Zakłada wdrożenie unijnej dyrektywy 2021/514 (DAC7). Miało to nastąpić już w 2022 r., ale zarówno Polska, jak i 13 innych państw unijnych nie zdążyły na czas.

Projekt dotyczy platform internetowych, za pośrednictwem których oferowane są towary i usługi oraz najem nieruchomości i wszelkich środków transportu. Zakłada, że zarejestrowani w Polsce operatorzy takich platform będą zbierać informacje m.in. o danych adresowych i identyfikacyjnych użytkowników, ich numerach VAT oraz NIP, dacie urodzenia, numerach kont, na które wpływa wynagrodzenie użytkownika, kwotach wynagrodzenia, prowizjach i podatkach pobieranych przez platformę oraz danych adresowych i okresie wynajmu.

Jeśli internetowy sprzedawca nie przekaże takich informacji, to operator platformy zablokuje mu możliwość internetowego handlu oraz wstrzyma wypłatę wynagrodzenia.

Portale nie będą musiały przekazywać danych o sprzedawcach, którzy dokonali mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów za pośrednictwem platformy, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło 2 tys. euro rocznie.

Nie będą również raportowane informacje o transakcjach dokonywanych przez podmioty rządowe, spółki notowane na giełdzie oraz podmioty z sektora wynajmu nieruchomości, jeżeli dokonają one ponad 2 tys. transakcji najmu w danym okresie sprawozdawczym.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 lutego 2023 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR