Wydatki na utrzymanie psa pilnującego nieruchomości, w której przedsiębiorca mieszka i zarazem prowadzi działalność gospodarczą, są podatkowym kosztem tylko w części – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przedsiębiorca zajmujący się m.in. naprawą i konserwacją komputerów, doradztwem w zakresie informatyki oraz sprzedażą detaliczną komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania. Niezależnie od tego tworzy on filmy udostępniane w mediach społecznościowych.

Przedsiębiorca prowadzi firmę w domu, w tym celu wydzielił część jego powierzchni. Planował kupić psa, by ten występował w filmach i materiałach promujących firmę. Liczył na to, że pozytywny odbiór takich filmów przełoży się na zwiększenie liczby klientów.

Wyjaśnił, że klienci, którzy będą do niego przyjeżdżać, będą mogli w oczekiwaniu na wykonanie usługi pobawić się z psem, a to przełoży się na polepszenie opinii o firmie. Poza tym – dodał – pies będzie stróżował, co pozwoli zapobiec kradzieżom sprzętu lub dokumentacji.

Przekonywał więc, że wydatki na utrzymanie zwierzęcia będą powiązane z utrzymaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów, przez co mogą być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 17 marca 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2- 1.4011.1059.2022.4.MAP). Wyjaśnił, że przedsiębiorca mógłby odliczyć wydatki na utrzymanie psa tylko w tej części, w jakiej byłyby one powiązane z funkcjami stróżującymi. W pozostałej części trudno je powiązać z całokształtem funkcjonowania firmy informatycznej. Nie będą one miały ścisłego oraz niebudzącego wątpliwości związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podobnej sytuacji dotyczyła interpretacja z 28 września 2022 r. (sygn. 0114-KDIP4- 2.4012.379.2022.1.AA), tyle że wtedy chodziło o odliczenie VAT naliczonego z faktur dokumentujących utrzymanie zwierzęcia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 marca 2023 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR