Nie ma ulgi na budowę ogrodu zimowego

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

mar 30, 2023

Zabudowa tarasu nie jest przedsięwzięciem termomodernizacyjnym – czytamy w  Dzienniku Gazecie Prawnej.

Współwłaściciel domu jednorodzinnego w 2021 r. rozpoczął inwestycję polegającą na zabudowie tarasu ogrodem zimowym. Taras był wcześniej wyłożony kostką brukową.

Mężczyzna poniósł wydatki m.in. na: fundamenty betonowe, konstrukcję szkieletową drewnianą, ściany, stolarkę okienną i drzwiową, izolację termiczną fundamentu i dachu, pokrycie dachu dachówką cementową jak na budynku mieszkalnym, wyłożenie posadzki gresem oraz oświetlenie.

Chciał uzyskać potwierdzenie, że oboje z żoną (drugą współwłaścicielką) mogą odliczyć po 53 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o PIT. Przekonywał, że budowa ogrodu zimowego jest przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, bo pozwoli na zmniejszenie strat ciepła. Dotychczas budynek wychładzał się przez drzwi tarasowe i ściany w obrysie tarasu – tłumaczył.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 23 marca 2023 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.79.2023.1.KF) stwierdził jednak, że ulga nie przysługuje, bo wydatek nie mieści się w katalogu zawartym w rozporządzeniu z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 273).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 marca 2023 r., autor: Monika Pogroszewska, oprac.: GR