Ojciec może odliczyć od swojego dochodu koszty rehabilitacji syna i wydatki na samochód, którym wozi dziecko na zajęcia rehabilitacyjne, nawet jeżeli nie mieszka z nim pod jednym dachem – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Mężczyzna ma syna z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną. Wyjaśnił, że od początku 2022 r. dziecko już z nim nie mieszka. Przebywa z matką pod innym adresem. Kobieta opiekuje się synem na co dzień oraz pobiera zasiłek opiekuńczy. W 2022 r. nie osiągnęła żadnego dochodu.

Ojciec sprawuje natomiast opiekę co drugi tydzień, w dni wolne od pracy od piątku do niedzieli, oraz gdy zostanie o to poproszony przez matkę dziecka. Płaci też alimenty oraz opłaca zajęcia rehabilitacyjne, na które zawozi syna własnym samochodem. Ponadto, jak poinformował, sfinansował dziecku turnus rehabilitacyjny, chociaż na fakturze widnieją dane matki.

Mężczyzna chciał się upewnić, że może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w tym zakresie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna dyrektora z 28 kwietnia 2023 r., sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.129.2023.3.MK) potwierdził możliwość odliczenia większości z tych kosztów, w tym przede wszystkim kosztów zajęć logopedycznych i sensorycznych, ponieważ są to wydatki na zabiegi rehabilitacyjne. Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z których wynika, kto poniósł wydatek, w jakiej wysokości i na jaki cel.

Ojciec może też odliczyć wydatki w związku z używaniem samochodu osobowego – do wysokości nieprzekraczającej rocznie 2280 zł (zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT). W tym wypadku nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość – wyjaśnił dyrektor KIS.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 maja 2023 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR