W ekspresowym tempie Sejm i Senat przyjęły kontrowersyjny pomysł wsparcia rolników, którzy nie otrzymali umówionego wynagrodzenia za dostarczony towar. Chodzi o Fundusz Ochrony Rolnictwa, z którego mają być wypłacane pieniądze dla poszkodowanych dostawców żywności – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Początkowo planowano, że zarządzany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa fundusz przez rok będzie zasilany pieniędzmi z budżetu państwa, ale ostatecznie wydłużono ten okres do dwóch lat. W kolejnych latach na pomoc rolnikom będą się składali już tylko przedsiębiorcy skupujący towary rolne. Od każdego nabytego produktu zostanie pobrana kwota równa 0,125 proc. jego wartości. To o połowę mniej, niż przewidywał pierwotny projekt ustawy. Wpłaty na fundusz zaczną się naliczać od 1 stycznia 2024 r.

Nie oznacza to jednak, że rolnicy będą musieli czekać na rekompensaty do przyszłego roku. Fundusz zacznie działać już od 1 lipca 2023 r. Natomiast wnioski rolników o wypłatę środków mogą dotyczyć także całego 2022 r. Jak twierdzą przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowy mechanizm dofinansowania rolników wpisuje się w szeroką gamę działań rządu, który w ostatnim czasie stawia na wspieranie polskiej wsi.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 maja 2023 r., autor: Adam Pantak, oprac.: GR