Rząd oszczędza pieniądze, a niepełnosprawni tracą pracę

Rzeczpospolita (2011-09-01), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

wrz 1, 2011

Jak donosi Rzeczpospolita POPON wystąpił z apelem do premiera Donalda Tuska o złagodzenie skutków nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych która weszła w życie 1 stycznia.

W myśl jej przepisów najpierw znacznie zaostrzone zostały zasady udzielania tzw. ulgi sprzedażnej przez spółki zatrudniające niepełnosprawnych innym firmom, które nie spełniały wymogu zatrudnienia co najmniej 6 proc. takich osób. Przez to od początku roku więcej firm wpłaca wyższe kary do PFRON. Od marca możliwość uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia stracili niepełnosprawni z prawem do emerytury. Od czerwca zmalały zaś dofinansowania dla niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.

Dzięki tym cięciom powstały już w budżecie PFRON oszczędności. Najgorsze jednak jeszcze przed przedsiębiorcami. Nowela przewiduje, że od początku 2012 r. zacznie maleć dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.

Zdaniem POPON spowoduje to dalsze obniżenie zatrudnienia niepełnosprawnych. To, że z systemu dofinansowań PFRON zniknęło ponad 1000 firm i kilkadziesiąt tysięcy niepełnosprawnych pracowników, nie oznacza co prawda, że wszystkie te firmy zostały zlikwidowane, a pracownicy stracili zatrudnienie.

Oczekujemy od premiera i rządu przedstawienia dokładnych danych statystycznych o tym, ilu niepełnosprawnych straciło dotychczas pracę w wyniku zmiany przepisów – mówi dla „Rz” Monika Tykarska, wiceprezes POPON. Występujemy z apelem teraz, gdyż obawiamy się, że jeśli nie zaczniemy zwracać uwagi na ten problem, to w przyszłym roku, gdy będą wchodzić w życie kolejne etapy reformy obniżające dofinansowania będzie już na to za późno.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 września 2011 r.