Zwiększenie uprawnień w czasie urlopu wychowawczego

Rzeczpospolita (2011-09-08), autor: Mrz , oprac.: GR

wrz 8, 2011

Kobieta w okresie urlopu wychowawczego powinna mieć prawo do świadczeń, nawet gdy nie jest pracownicą – czytamy w Rzeczpospolitej.

Pojawiają się ostatnio pomysły na wzmocnienie pozycji kobiet na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Jedna z nich zakłada podział składek emerytalnych napływających na konto męża, tak by połowa zasilała konto jego żony opiekującej się dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że od początku przyszłego roku znacznie wzrosną składki opłacane z budżetu państwa na konta emerytalne kobiet korzystających z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego. Po zmianach będzie ona obliczana od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dzięki temu kobiety, które miały przerwy w pracy w związku z wychowywaniem dzieci, nie będą już traciły na wysokości emerytury tak jak dotychczas.

Niestety, coraz więcej kobiet nie jest w stanie skorzystać z uprawnień w czasie urlopu wychowawczego. Winę za to zazwyczaj ponoszą pracodawcy, którzy stosują umowy na czas określony.

Obecny system jest niekorzystny dla kobiet i trzeba go zmienić. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie do urlopu wychowawczego przepisów dotyczących urlopu macierzyńskiego. Bardzo jednak prawdopodobne, że pracodawcy nie zgodziliby się na wydłużenie z mocy prawa zatrudnienia do końca urlopu wychowawczego. Problem polega na tym, że taka pracownica nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w tym czasie. Żeby jednak wydłużenie ochrony kobiet nie obciążało pracodawców, trzeba by znaleźć w budżecie pieniądze na ten cel.

Kwestia nie dotyczy zresztą tylko kobiet. Zgodnie z przepisami urlop wychowawczy może wziąć także ojciec dziecka.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 września 2011 r.