Lekarze płacą za nieuczciwych pacjentów

Rzeczpospolita (2011-09-12), autor: Katarzyna Nowosielska , oprac.: GR

wrz 12, 2011

Brakuje sprawnego systemu weryfikacji ubezpieczenia pacjenta. NFZ obciążył więc tym obowiązkiem lekarzy – czytamy w Rzeczpospolitej.

Lekarz, przyjmując pacjenta do gabinetu, jest zobowiązany sprawdzić, czy ma on dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Muszą to weryfikować zarówno lekarze, którzy podpisali z NFZ umowę na udzielanie świadczeń, jak i ci, którzy nie mają wprawdzie kontraktu, ale przyjmują w prywatnym gabinecie i wystawiają recepty. W konsekwencji, jeśli podczas kontroli NFZ urzędnicy odkryją, że receptę na lek ze zniżką dostała osoba nieubezpieczona, to lekarz będzie musiał zwrócić refundację. Takie rygory nakładają zarządzenia prezesa NFZ przenoszone do umów.

Okazuje się jednak, że w praktyce lekarskiej tym wymaganiom trudno sprostać. W 2010 r. lecznice musiały zwrócić funduszowi 65 mln zł (w 2009 r. – 47 mln zł), m.in. za to, że zapisali leki refundowane nieuprawnionym. Na początku 2011 r. padł rekord indywidualnych kar. Do warszawskiej izby lekarskiej zgłosił się ortopeda, któremu fundusz nakazał zwrócić 800 tys. zł za wypisywanie recept na leki refundowane nieubezpieczonym.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 września 2011 r.