Jakie są skutki finansowe nowelizacji ustawy o rehabilitacji?

Rzeczpospolita (2011-09-12), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

wrz 12, 2011

Wskutek zmiany przepisów i podniesienia wymagań pracodawcy zapłacili znacznie więcej na PFRON – informuje Rzeczpospolita.

Z dokumentów, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że od stycznia do kwietnia wszyscy pracodawcy zatrudniający powyżej 25 pracowników zapłacili do PFRON o ponad 154 mln zł więcej, niż zaplanował w budżecie fundusz. Pokazuje to, jakie są skutki finansowe nowelizacji ustawy o rehabilitacji, która weszła w życie na początku tego roku. Z dokumentu wyraźnie wynika, że wzrost wpływów do funduszu to efekt znacznego podniesienia wymagań dla firm udzielających ulg we wpłatach do PFRON.

Od początku tego roku ulg we wpłatach do PFRON mogą udzielać wyłącznie firmy zatrudniające co najmniej 30 proc. niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym ze schorzeniami szczególnymi, czyli niewidomych, chorych psychicznie czy epileptyków. Niewielu pracodawców sprostało nowym wymaganiom.

Eksperci przewidują, że w kolejnych miesiącach firmy zapłacą jeszcze więcej. Do końca tego roku koszt zmiany przepisów może wynieść nawet pół miliarda złotych. W dużej mierze koszty nowelizacji poniosą urzędy i spółki państwowe, jak PKP, Telekomunikacja czy Poczta Polska, które nie zatrudniają odpowiedniej liczby niepełnosprawnych i dotychczas niezbyt chętnie korzystały z możliwości obniżenia kar do PFRON.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 września 2011 r.