Umowa w celu przygotowania zawodowego a ustawa antykryzysowa

GAZETA PODATKOWA (2011-09-13), autor: Agata Barczewska , oprac.: GR

wrz 13, 2011

Zawarliśmy z pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, w której treści wskazany był okres nauki. Zakończył się on w sierpniu tego roku. Aktualnie pracownik jest już osobą dorosłą, dlatego aneksem przekształciliśmy dotychczasową umowę w celu przygotowania zawodowego w zwykłą umowę o pracę. Czy tę umowę należy uwzględniać do limitu zatrudniania na czas określony, o którym mowa w ustawie antykryzysowej? – pyta czytelnik Gazety Podatkowej.

NIE. Czasowe ograniczenie w zatrudnianiu terminowym wprowadzone przez ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz. U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035 ze zm.), tzw. ustawę antykryzysową, dotyczy tylko umów o pracę na czas określony. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego nie należy do tego rodzaju umów.

Zgodnie z art. 194 K.p. do umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów na czas nieokreślony, z pewnymi wyjątkami uwzględniającymi specyfikę umów o pracę zawieranych z młodocianymi. Tylko w przypadku gdy pracodawca planuje zatrudnić w celu nauki zawodu więcej młodocianych niż to wynika z jego potrzeb, może zawrzeć z nimi umowę na czas określony. W pozostałych sytuacjach umowa w celu przygotowania zawodowego ma charakter umowy na czas nieokreślony. Nie wpływa na to fakt, że w jej treści wskazywany jest często okres kształcenia pracownika.

Umowa w celu przygotowania zawodowego, która nie została zawarta na czas określony nie ulega więc rozwiązaniu czy wygaśnięciu po zakończeniu kształcenia młodocianego. Zapis o okresie tego kształcenia, zawarty w umowie, dotyczy bowiem tylko czasu pobierania nauki, a nie obowiązywania samej umowy. Po zakończeniu cyklu kształcenia umowa w celu przygotowania zawodowego wiąże nadal strony jako „zwykła” umowa na czas nieokreślony. Zatrudnienie na podstawie tej umowy, jako mające charakter bezterminowy, nie podlega wliczeniu do 24-miesięcznego limitu zatrudniania na podstawie umowy lub umów na czas określony, o którym mowa w art. 13 ustawy antykryzysowej. Dotyczy to zarówno okresu, w którym pracownika i pracodawcę obowiązywała umowa w celu przygotowania zawodowego, jak i okresu po jej przekształceniu w „zwykłą” umowę o pracę. Strony powinny jedynie dostosować warunki świadczenia pracy na jej podstawie do ogólnych wymogów kodeksowych – w drodze wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia stron – co zostało uczynione w omawianej sprawie.

Gazeta Podatkowa nr 73 (801) z dn. 2011.09.12, strona 7
Dział: Prawo pracy w praktyce
Autor: Agata Barczewska