Szczepionkę na grypę dolicza się do przychodów

Rzeczpospolita (2011-09-19), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

wrz 19, 2011

Tylko obowiązkowe świadczenia zdrowotne dla pracowników są zwolnione z podatku. Z reguły nie zalicza się do nich działań zapobiegających grypie – czytamy w Rzeczpospolitej.

Czy pracownik, któremu pracodawca funduje ochronę przeciwko grypie z reguły uzyskuje przychód.
Oprócz pensji przychodem pracownika są wszystkie inne świadczenia od firmy. Pracodawca powinien doliczyć wartość bonusów do jego wynagrodzenia i opodatkować. Nie trzeba tego robić w wypadku obowiązkowych świadczeń zdrowotnych, czyli takich, do których zobowiązują kodeks pracy oraz inne przepisy. Jak jednak podkreśliło Ministerstwo Finansów, nie znajdziemy w nich szczepienia na grypę (pismo nr DD3/0602/75/ KDJ/09/BMI9-15711).

Zdaniem resortu na firmie nie ciąży obowiązek sfinansowania pracownikom szczepień przeciwko grypie. Ich opłacenie należy zatem traktować jako dobrowolną dbałość o zdrowie zatrudnionych.

W niektórych zakładach pracy, np. przychodniach, zaszczepienie przeciwko grypie zatrudnionych tam osób jest obowiązkowym działaniem profilaktycznym, o którym mówią przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W takich sytuacjach można zastosować zwolnienie z PIT. W większości wypadków takie świadczenie będzie jednak opodatkowane.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 września 2011 r.