Nauczycielka 23 czerwca 2024 r. – w niedzielę po zakończeniu roku szkolnego – była w pracy. Jej obecność była związana z obchodami 100-lecia szkoły. Czy przysługuje jej dzień wolny, czy należy wypłacić za ten dzień wynagrodzenie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – nauczycielce nie należy się dzień wolny za pracę w niedzielę. Za pracę w tym dniach musi natomiast otrzymać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Zgodnie z art. 42c ust. 1 KN nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. W myśl zaś art. 42 ust. 3 KN za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel co do zasady otrzymuje inny dzień wolny od pracy. Z pytania nie wynika, aby nauczycielka, której dotyczy pytanie, 23 czerwca 2024 r. prowadziła zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze. Wobec tego na mocy art. 91c ust. 1 KN należy zastosować art. 15111 par. 1 pkt 1 k.p. Na podstawie tego przepisu nauczycielce za pracę w niedzielę przysługuje inny dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po tej niedzieli, a ostatecznie – na podstawie art. 15111 par. 2 k.p. – inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.
Biorąc jednak pod uwagę, że chodzi o niedzielę 23 czerwca 2024 r., to oddanie nauczycielce dnia wolnego za pracę w tym dniu nie jest obowiązkiem pracodawcy. Za pracę 23 czerwca 2024 r. nauczycielka powinna natomiast otrzymać dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 czerwca 2024 r., autor: Artur Mróz, oprac.: GR