Informacja o stanie konta ubezpieczonego już na PUE ZUS

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lip 3, 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną aktualizację informacji o stanie kont klientów i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu PUE ZUS, jaki kapitał zgromadził. ZUS wygenerował ponad 23,9 mln  informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej za 2023 r. Informacje te są prezentowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Zakończył się już proces przygotowywania informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS według danych na 31 grudnia 2023 r. Z całej puli wygenerowanych dokumentów 10,5 mln zawiadomień ZUS udostępnił osobom, które mają profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W czerwcu 2024 r. ZUS utworzył ponad 23,9 mln takich informacji za 2023 r. Od 2020 r. ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że poprosi o to klient.

Jak co roku ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych, aby skompensować inflację i skutki innych procesów gospodarczych. Kwoty zapisane na kontach i subkontach są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Tegoroczna waloryzacja była jedną z najwyższych, była wyższa także od ubiegłorocznej. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł.

Informację o stanie konta otrzyma każda osoba urodzona po 1948 r., której ZUS nie ustalił wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS jest zapisana choćby jedna składka. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. ukończyli 35 lat, znajdą w PUE ZUS również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach.

ZUS (02-07-2024), autor: nieznany, oprac.: GR