Niełatwo uzyskać odsetki od ZUS za zwłokę w wypłacie

Rzeczpospolita (2011-09-22), autor: Ryszard Sadlik , oprac.: GR

wrz 22, 2011

Gdy organ rentowy spóźni się z wypłatą świadczenia, ubezpieczony może żądać odsetek z tego tytułu. W praktyce ich uzyskanie nie jest jednak łatwe – czytamy w Rzeczpospolitej.

Odpowiedzialność ZUS za zwłokę w wypłacie świadczenia jest bardzo ograniczona. Może się z niej zwolnić, czyli równocześnie uniknąć obowiązku wypłacenia odsetek, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności.

Chodzi tu o przyczyny niezależne od ZUS. Niewystarczające jest wykazanie wyłącznie braku winy w odmowie przyznania lub wypłaty świadczenia. Konieczne jest dodatkowo, by po stronie organu rentowego nie wystąpiły żadne okoliczności, za które ponosi on odpowiedzialność.
Sam fakt postępowania sądowego nie jest podstawą do zwolnienia z obowiązku wypłaty odsetek, jeżeli w jego toku nie ustalono żadnych przesłanek wypłaty świadczenia, nieznanych dotąd organowi rentowemu.
Należy wówczas uznać, że opóźnienie powstało z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi ZUS.

Organ rentowy uwolni się od obowiązku zapłaty odsetek także wtedy, gdy opóźnienie powstanie wskutek postępowania kontrolnego wszczętego w związku z istnieniem uzasadnionych wątpliwości co do rzetelności lub prawdziwości dokumentów przedstawionych przez ubezpieczonego.

ZUS nie wypłaci odsetek również wtedy, gdy do przyznania lub zwiększenia świadczenia doszło wskutek wykazania okoliczności, których nie mógł ustalić w prowadzonym przez siebie postępowaniu, ponieważ wiążą go ograniczenia dowodowe. Potwierdził to SN w wyroku z 21 kwietnia 2009r. stwierdzając, że organ rentowy nie ma obowiązku wypłaty odsetek od świadczenia rentowego przyznanego w terminie 30 dni od wpływu prawomocnego wyroku sądu zmieniającego uprzednią decyzję tego organu odmawiającą prawa do renty, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu odwoławczym uzasadnione było ustaleniami, które nie były i nie mogły być znane organowi rentowemu z uwagi na ograniczenia dowodowe obowiązujące w postępowaniu przed tym organem.

Więcej w Rzeczpospolitej z 21 września 2011 r.