Kto ma budynek letniskowy służący tylko potrzebom rekreacyjnym, może skorzystać ze zwolnienia z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania lub domu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
O interpretację wystąpili małżonkowie, którzy chcieli się upewnić, że zakup domku letniskowego nie pozbawił ich prawa do zwolnienia z PCC przy zakupie w przyszłości mieszkania lub domu na rynku wtórnym. Tłumaczyli, że dom letniskowy jest przeznaczony do okresowego wypoczynku, a nie do całorocznego użytkowania. Zgodnie z wypisem z ewidencji gruntów i budynków nie jest to budynek mieszkalny, a ze wszystkich pozostałych dokumentów wynika, że jest to budynek letniskowy – zapewniali małżonkowie.
Podkreślali, że płacą od niego podatek od nieruchomości według wyższej stawki – za domek letniskowy, a nie według niższej, jak za dom mieszkalny jednorodzinny.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 19 czerwca 2024 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4014.123.2024.2.JKU) potwierdził, że taki zakup nie pozbawił małżeństwa zwolnienia z PCC przy zakupie w przyszłości pierwszego mieszkania lub domu.
Wyjaśnił, że w świetle art. 3 pkt 2 i 2a prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.) budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym jest budynek w stanie umożliwiającym jego normalne użytkowanie i tym samym służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Natomiast z art. 29 ust. 1 pkt 16 prawa budowlanego oraz z rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225), wynika, iż budynek rekreacji indywidualnej to budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku.
Ponadto w prawie budowlanym, w załączniku „Kategoria obiektów budowlanych”, domki letniskowe znajdują się w innej kategorii niż budynki mieszkalne jednorodzinne – potwierdził dyrektor KIS.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 lipca 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR