Renta wdowia w nowej odsłonie w Sejmie

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lip 23, 2024

Do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej wprowadzono korzystne dla świadczeniobiorców zmiany. Rozszerzono katalog świadczeń, do których będą mieć zastosowanie nowe rozwiązania. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny uwzględniła bowiem zmiany postulowane w trakcie jej obrad przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Sprawozdanie komisji zostało przewidziane w porządku obrad rozpoczynającego się dziś (23-07-2024) posiedzenia Sejmu. Ustawa może więc zostać uchwalona przez niższą izbę jeszcze w tym tygodniu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ustawa ma umożliwić pobieranie dwóch świadczeń (jednego częściowo) w sytuacji zbiegu uprawnień, gdy jednym z nich jest renta rodzinna (przysługująca np. po śmierci małżonka). Katalog, który rozszerzono podczas prac komisji, dotyczy tego drugiego świadczenia. Dotychczasowa lista obejmowała m.in. emeryturę powszechną, a także emerytury: rolniczą, wojskową i policyjną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, a także renty z tytułu niezdolności do pracy czy zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne. Jeśli Sejm zaakceptuje poprawki komisji, lista ta może zostać wydłużona o emeryturę z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emeryturę pomostową, rentę szkoleniową, rentę rolniczą szkoleniową oraz rentę z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W projekcie uwzględniono również przypadek, gdy dana osoba jest uprawniona co naj- mniej do trzech świadczeń. Chodzi tu o zbieg renty rodzinnej z co najmniej dwoma świadczeniami emerytalno-rentowymi. Projekt wskazuje, jakie świadczenia liczą się do ustawowego limitu pobieranych naraz świadczeń. Kwota wypłat nie będzie mogła być bo-

wiem wyższa niż trzykrotność wartości przeciętnej emerytury w Polsce. Do sumy ustalonych dla danej osoby świadczeń pozostających ze sobą w zbiegu, poza tymi wynikającymi z katalogu, będą też wliczane m.in. świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz świadczenia i dodatki, które nie są jednorazowe, a wypłacane są wraz z podstawowymi świadczeniami emerytalno-rentowymi (np. dodatek kombatancki czy pielęgnacyjny).

Projekt przewiduje, że w przypadku przekroczenia limitu pobierane świadczenia będą pomniejszane według kolejności: najpierw świadczenia finansowane z budżetu państwa, a następnie w kolejności: te finansowane z Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS, z Funduszu Pracy, z Funduszu Emerytur Pomostowych, a na końcu – z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W trakcie prac komisji przesunięto też termin wejścia w życie ustawy z 1 lipca 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. Zmieniono również przepisy przejściowe. Nowe świadczenie nie będzie dostępne od razu w pełnej kwocie. Wprowadzanie renty wdowiej będzie się odbywać stopniowo – w 2025 r. będzie ona wynosić 15 proc. dodatkowego świadczenia (wcześniej projekt przewidywał II półrocze 2023 r.), w 2026 r. wzrośnie do 20 proc. (poprzednio wskazane było I półrocze 2024 r.), a ostatecznie ma osiągnąć poziom 50 proc.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lipca 2024 r., autor: Karolina Topolska, oprac.: GR