Projekt zmian w KSeF za dwa miesiące

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lip 23, 2024

Ministerstwo Finansów planuje rezygnację z pomysłu, aby podatnik, który będzie miał fakturę bez swojego NIP, otrzymaną poza Krajowym Systemem e-Faktur, nie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Taka nieoficjalna informacja pojawiła się po ubiegłotygodniowym spotkaniu konsultacyjnym w Ministerstwie Finansów w sprawie KSeF.

Resort miał na nim poinformować, że projekt nowelizacji ustawy o VAT dotyczący zmian w e-fakturowaniu zostanie opublikowany we wrześniu br. Także wówczas MF ma powiadomić o zmianie w schemie ustrukturyzowanej faktury. Przykładowo chodzi o modyfikację zasad wskazywania terminu płatności.

O tym, że wydatki udokumentowane fakturami wystawionymi poza KSeF i bez numeru NIP nabywcy nie będą podatkowym kosztem, Ministerstwo Finansów poinformowało w kwietniu br. w opublikowanym wtedy dokumencie dotyczącym planowanych zmian w zakresie KseF.

Pomysł MF wzbudził jednak wiele kontrowersji.

W kwietniu br. resort wstrzymał prace nad kompleksowym projektem zmian dotyczących KSeF. W pierwszej kolejności zaproponował przesunięcie daty wdrożenia obowiązkowego KSeF – z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Nowelizacja w tym zakresie została opublikowana w Dz.U z 2024 r. pod poz. 852.

Teraz MF powróciło do prac nad drugą nowelizacją i stąd zeszłotygodniowe spotkanie konsultacyjne. Projekt, nad którym trwają prace, ma zawierać propozycje uproszczenia obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz etapowego wejścia w życie obowiązku e-fakturowania. Resort chce bowiem, aby wszedł on w życie 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą VAT) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców – 1 kwietnia 2026 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lipca 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR