Czy osoby na urlopach bezpłatnych uwzględnia się we wniosku Wn-D?

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-22), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

wrz 22, 2011

Korzystamy z dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Czy wypełniając poz. 37 i 38 wniosku Wn-D wykazujemy osoby niepełnosprawne na urlopach bezpłatnych. Osoby te podlegają wyłączeniu ze stanów zatrudnienia wykazywanych w poz. 37 i 38 wniosku o wypłatę dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych (Wn-D) – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ustalając stany zatrudnienia dla celów krajowych, do których odnosi się art. 26b ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji, należy stosować wyłączenia określone w art. 21 ust. 5 ustawy. Wynika to jednoznacznie zarówno z art. 26b ust. 3 ustawy, jak i z objaśnienia nr 17 do formularza wniosku Wn-D.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy osoby niepełnosprawne podlegają wyłączeniu ze stanu zatrudnienia ogółem, jeżeli przebywają na urlopie bezpłatnym. Stany te ustala się w wartościach przeciętnych miesięcznych, zaś przepis ten nie określa rodzaju urlopu bezpłatnego czy podstawy jego udzielenia. Dlatego wyłączeniu ze stanu zatrudnienia ogółem i stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych wykazywanych w art. 37 i 38 Wn-D podlegają osoby niepełnosprawne w okresie, w którym korzystały z obligatoryjnie lub fakultatywnie udzielanego urlopu bezpłatnego. Natomiast w związku z tym, że osób na urlopach bezpłatnych nie dotyczą wyłączenia określone w art. 5 załącznika do rozporządzenia KE nr 800/2008 – osoby niepełnosprawne na urlopach bezpłatnych nie są wyłączane ze stanów zatrudnienia wykazywanych w poz. 39-42 Wn-D, na co jednoznacznie wskazuje także objaśnienie nr 18 i 19 do formularza Wn-D.

W tym zakresie nie stosuje się i nigdy nie stosowało się wyłączeń określonych w art. 21 ust. 5 ustawy, ponieważ do ustalania spełniania kryteriów wspólnotowych nie ma zastosowania art. 26b ust. 3 ustawy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 września 2011 r.