Pracodawca może na bieżąco monitorować zfśs

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-22), autor: Magdalena Sobczak , oprac.: GR

wrz 22, 2011

Zbliża się termin przekazania pozostałej kwoty odpisu na fundusz socjalny. Pracodawcy zobowiązani do jego utworzenia, którzy wcześniej nie przelali całej kwoty odpisu, mają obowiązek w terminie do 30 września dokonać drugiej wpłaty – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o ZFŚS na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisów podstawowych. Jeżeli pracodawca nie miał obowiązku utworzenia ZFŚS, a zrobił to na zasadzie dobrowolności, to nie dotyczą go te dwa terminy.

Jeśli pracodawca nie przekaże do 30 września pozostałej kwoty odpisu, to organizacja związkowa ma prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o przekazanie należnych środków na fundusz. Ponadto za niedotrzymanie tego terminu może pracodawcy grozić kara grzywny.

Pracodawca może na bieżąco monitorować zmiany w stanie zatrudnienia i przy znacznych różnicach odpowiednio dostosowywać wartość środków pieniężnych na rachunku ZFŚS. Co do zasady zmniejszanie lub zwiększanie kwot odpisów w trakcie roku kalendarzowego jest dopuszczalne. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu ustawowych terminów przekazania.

Korekty odpisów pracodawca może dokonać na koniec września. Musi jednak ustalić, że naliczone odpisy różnią się znacznie od rzeczywistej sytuacji. Będzie tak przykładowo, jeśli w trakcie następnego roku wystąpią duże zmiany w stanie zatrudnienia, których pracodawca nie przewidział na początku roku przy planowaniu odpisów i nie zakłada innych dużych zmian. Wrześniowe przekazanie można traktować jako wstępne oszacowanie środków pieniężnych z tytułu corocznego odpisu. Będą one skorygowane na koniec roku.

Do 31 grudnia trzeba dokonać ostatecznej korekty przekazanych środków pieniężnych. W tym celu należy wykazać faktyczne średnioroczne zatrudnienie, na którego podstawie ustalany jest odpis.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 września 2011 r.