Do 26 sierpnia gminy i powiaty mogą się ubiegać o pieniądze na zapewnienie usług asystencji dla niepełnosprawnych mieszkańców. Przysługująca w jej ramach pomoc asystenta będzie wynosić od 360 do 840 godzin w ciągu roku dla jednej osoby – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło nabór wniosków w ramach przyszłorocznej edycji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Przewiduje on, że gminy i powiaty mogą uzyskać dotację na zatrudnienie w 2025 r. asystentów dla dwóch grup osób z dysfunkcjami zdrowotnymi. Pierwszą z nich stanowią dzieci od 2. Do 16. roku życia, które mają orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniami analogicznymi do tych, które są wymagane do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Z kolei druga grupa to osoby, które skończyły 16 lat i mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bądź z nim równoważne (wydane np. przez ZUS lub KRUS).

Zgodnie z zasadami programu usługa asystencji polega na wspieraniu osoby niepełnosprawnej w różnych sferach życia, w tym na udzielaniu pomocy w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego, przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania oraz podejmowaniu różnego rodzaju aktywności. Jednocześnie jego reguły określają limit godzin świadczenia asystencji dla osoby nią objętej. Podobnie jak w tym roku również w 2025 r. będzie to: 840, 720, 480 i 360 godzin w roku w zależności od poziomu dysfunkcji zdrowotnej. Bez zmian pozostanie też kwota wynagrodzenia dla asystenta, którą będzie można pokryć z dotacji – będzie to nie więcej niż 50 zł brutto za godzinę realizacji usługi asystencji. Wzorem poprzednich lat z uzyskanych środków gmina lub powiat będą też mogły sfinansować koszt zakupu biletów komunikacji publicznej oraz ubezpieczenia OC.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 sierpnia 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR