Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowej wersji (nr 14) formularza rocznej deklaracji PIT-8AR. Nowa wersja będzie miała zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych w 2024 r. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Formularz PIT-8AR „Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym” składają do urzędu skarbowego płatnicy tego podatku – do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Planowane teraz korekty są przede wszystkim konsekwencją nowelizacji z 26 maja 2023 r. (Dz.U. poz. 1059), zwanej potocznie „SLIM VAT 3”. Wprowadziła ona zmiany nie tylko w ustawie o VAT, lecz także w ustawie o PIT.
Chodzi m.in. o nowy art. 30b ust. 1 pkt 5, który ma zastosowanie po raz pierwszy do dochodów z 2024 r. Dzięki niemu dochody z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych będzie można połączyć w rozliczeniu rocznym za 2024 r. z innymi dochodami z kapitałów pieniężnych (np. z odpłatnego zbycia akcji). Dochody z tego tytułu są objęte 19-proc., zryczałtowanym PIT. Podatnik wykazuje je w rocznym zeznaniu PIT-38 (MF przygotowuje również nową wersję tego formularza – nr 17; pod koniec lipca zakończyły się konsultacje w tym zakresie).
Natomiast sam podatek pobiera płatnik i wykazuje je w deklaracji PIT-8AR, która ma teraz zostać poprawiona. Zmieniona zostanie nazwa wiersza 18 w części C. Będzie ona brzmiała: „Świadczenia otrzymywane przez uczestników funduszu kapitałowego z dochodów tego funduszu wypłacane bez unicestwiania tytułów uczestnictwa (art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy)”.
Formularz PIT-8AR zostanie też dostosowany do innej zmiany wprowadzonej wspomnianą nowelizacją z 26 marca 2023 r. – dotyczącej sposobu opodatkowania odsetek od obligacji (wprowadzony z początkiem br. art. 30a ust. 2a ustawy o PIT). Wprowadziła ona od 2024 r. nowy rodzaj przychodu zaliczanego do źródła z kapitałów pieniężnych – przychód z wykupu przez emitenta obligacji, od których są należne świadczenia okresowe. W związku z tym opodatkowany jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy sumą uzyskaną z wykupu oraz wartością świadczeń uzyskanych za ostatni okres przed wykupem (np. odsetek za ostatni okres odsetkowy) a wydatkami poniesionymi na obligacje na rynku pierwotnym lub wtórnym (nowy art. 24 ust. 24 ustawy o PIT).
Taki dochód jest opodatkowany 19-proc., zryczałtowanym PIT i jeżeli został uzyskany na terytorium Polski, to podatek pobiera płatnik (np. emitent). Dzięki temu danina jest pobierana od faktycznie uzyskanych odsetek.
Płatnik będzie wykazywał odsetki i dyskonto od papierów wartościowych oraz dochód z wykupu przez emitenta obligacji – w wierszu nr 15 (w części C).
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 sierpnia 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR