Sprzedaż internetowych kursów jest bez VAT

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sie 21, 2024

Przedsiębiorca, który za pośrednictwem portali internetowych sprzedaje dostęp do opracowanych przez siebie kursów i e-booków językowych, korzysta ze zwolnienia z VAT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przedsiębiorca, przyznał, że nie ma kierunkowego wykształcenia w zakresie języka angielskiego, ale opracowuje kursy oraz e-booki językowe i sprzedaje je za pośrednictwem portali internetowych. Nie ogranicza się przy tym do opracowywania i aktualizacji treści tych materiałów, ale też odpowiada na pytania klientów zainteresowanych nauką języka angielskiego indywidualnej.

Uważał, że sprzedając w ten sposób kursy i e-booki, ma prawo do zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Ten przepis zwalnia z podatku usługi nauczania języków obcych oraz dostawy towarów i usługi ściśle z nimi związane, inne niż objęte zwolnieniem na podstawie innych przepisów ustawy, tj. art. 43 ust. 1 pkt 26, pkt 27 i pkt 29.

Przedsiębiorca uważał, że jego usługi są właśnie nauczaniem języków obcych. Zwrócił uwagę na to, że art. 43 ust. 1 pkt 28 nie uzależnia prawa do zwolnienia z VAT od:

  • jakiejkolwiek przesłanki podmiotowej, a więc nie jest istotny status usługodawcy ani usługobiorcy,
  • celu, dla którego usługi są nabywane,
  • formy, w której wiedza z zakresu nauki języków obcych powinna być przekazywana, a więc może się to odbywać również za pośrednictwem internetu.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 1 sierpnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.361.2024.2.AK) w pełni się z tym zgodził.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 sierpnia 2024 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR