Opóźnienie w zwrocie VAT bez odsetek

Rzeczpospolita (2011-09-23), autor: .maj , oprac.: GR

wrz 23, 2011

Podatnikowi przysługuje tylko roszczenie odszkodowawcze za przekroczenie przyspieszonego terminu.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie – czytamy w Rzeczpospolitej. Rozpatrywał on skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej utrzymującą w mocy decyzję organu niższej instancji stwierdzającą brak podstaw do przyspieszonego zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

Różnica wynikała z objęcia udziałów w spółce powyżej ich wartości nominalnej, co wiązało się z przelaniem nadwyżki ponad tę wartość na kapitał zapasowy.
Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT na wniosek podatnika urząd skarbowy powinien zwrócić różnicę podatku w przyspieszonym terminie 25 zamiast 60 dni, jeśli kwoty podatku naliczonego wynikają min. z opłaconych już w całości faktur. Zdaniem skarżącej wpłata na kapitał zapasowy jest równoznaczna z uregulowaniem należności. Organy podatkowe wydały jednak decyzję, że warunki szybszego zwrotu nie zostały spełnione. Podatnik wniósł skargę do WSA.

Sąd przyznał, że spółka powinna odzyskać VAT w przyspieszonym terminie. Wyjaśnił, że zwrot jest czynnością materialno-techniczną, organy nie powinny więc wydawać decyzji. WSA wskazał art. 87 ust. 7 ustawy, który reguluje zasady oprocentowania niezwróconych w terminie kwot.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 września 2011 r.