Wydatki na imprezę pożegnalną pracownika mogą stanowić koszt przedsiębiorcy

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-23), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

wrz 23, 2011

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej wydatki, które dotyczą byłego pracownika i nie stanowią kosztu podatkowego, należy zaksięgować na koncie Koszty reprezentacji.

Kosztem uzyskania przychodu nie są wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, co jednoznacznie wynika z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak wydatki związane z imprezami pracowniczymi mają inny charakter.
Będzie się też to odnosiło do pracownika np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który odchodzi na emeryturę, gdy firma zorganizowała mu pożegnalny poczęstunek.

Takie spotkanie ma charakter imprezy integracyjnej. Organy podatkowe w interpretacjach podkreślają, że impreza integracyjna powinna mieć na celu m.in. wzmocnienie więzi pomiędzy pracodawcą a pracownikami oraz zmotywowanie ich do efektywniejszego działania. W związku z tym wydatki takie mogą być uznane za koszt podatkowy.
Zaliczenie całości nadkładów do kosztów uzyskania przychodów nie będzie możliwe, gdy w imprezie uczestniczą np. kontrahenci lub byli pracownicy. W takim przypadku należy rozdzielić wydatki na dotyczące pracowników i gości spoza firmy. Tylko część związana z pracownikami stanowi koszt podatkowy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 września 2011 r.