Nawet jeżeli pracownik wykonuje pracę w terenie, to opłacony przez pracodawcę abonament parkingowy stanowi nieodpłatne świadczenie opodatkowane PIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Gminna jednostka samorządowa w odpowiedzi na postulaty terenowych pracowników socjalnych kupiła im abonamenty parkingowe od zarządu dróg i transportu. Ma im to ułatwić parkowanie ich prywatnych samochodów, gdy wykonują obowiązki służbowe – tłumaczyła.
Uważała jednak, że dla pracowników taki ufundowany im abonament jest podatkowym przychodem. Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), w którym TK wyjaśnił, że nieodpłatne świadczenie jest przychodem, gdy:
- jest spełnione za zgodą pracownika (musi on skorzystać z niego w pełni dobrowolnie),
- jest spełnione w interesie pracownika (a nie pracodawcy),
- przynosi wymierną korzyść, która jest przypisana indywidualnemu pracownikowi (a nie dostępna ogólnie).
Gminna jednostka uważała, że w sytuacji, o którą pyta, są spełnione wszystkie te przesłanki.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej to potwierdził (interpretacja indywidualna z 4 września 2024 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.403.2024.2.SJ). Wyjaśnił, że jeżeli pracodawca zapewnia pracownikowi bezpłatne parkowanie, to realizuje jego interesy życiowe. Gdyby bowiem pracodawca nie pokrywał tych kosztów, to urzędnik musiałby je opłacić. Uniknięcie wydatku na parkowanie jest więc wymierną korzyścią – stwierdził dyrektor KIS.
Uznał zatem, że otrzymanie abonamentu parkingowego przez terenowego pracownika socjalnego stanowi przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu (jako nieodpłatne świadczenie) i zakwalifikowane do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 września 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR