Rolnicy nie muszą poinformować o podatku…

Rzeczpospolita , autor: . K.j. , oprac.: GR

maj 9, 2007

Już tylko trzy tygodnie zostały rolnikom, którzy mają własną firmę, na złożenie do KRUS zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości podatku dochodowego za 2006 r. Termin mija 31 maja.

Zaświadczenie trzeba złożyć, żeby móc nadal opłacać składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a nie do ZUS. Z zaświadczenia musi wynikać, że podatek za 2006 rok nie przekroczył 2643 zł. Jeśli będzie wyższy, to od 1 lipca rolnik będzie musiał zacząć płacić składki do ZUS.

Na szczęście ani w kwocie przychodu z działalności gospodarczej za 2006 r., ani w kwocie samego podatku za ten rok rolnicy nie powinni uwzględniać składek zwróconych im przez ZUS za lata 2004 – 2005 (chodzi o składki nienależnie zapłacone do ZUS w tamtym okresie).

Powinni po prostu złożyć korektę zeznań za tamte lata. Tak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytanie (patrz Rz" z 19 i 26 kwietnia).

Niestety okazuje się, że nie wszystkie urzędy znają te wyjaśnienia.

Dzisiaj byłem w urzędzie skarbowym. Chciałem złożyć korekty, lecz mi nie przyjęli, bo nic na ten temat nie wiedzą i mówią, że składki należy doliczyć do przychodów za 2006 r. Mój urząd stoi na stanowisku, że pismo Ministerstwa Finansów jest odpowiedzią na pytanie jakiegoś redaktora, a nie oficjalnym stanowiskiem MF. I korekty nie będą honorowane" – napisał Sławomir Nieradka z Malborka.

Więcej Rzeczpospolita.