Zamierzam złożyć wniosek o wakacje składkowe. Zgłaszam do ubezpieczeń społecznych osiem zatrudnionych osób, a także siebie i współpracownika – moją żonę. Poza tym jedna pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy zostanę zwolniony ze składek? Jaki jest termin na złożenie wniosku o zwolnienie? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – od 1 listopada 2024 r. można składać wnioski o wakacje składkowe, a więc zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe), Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Przedsiębiorca może również zostać zwolniony ze składki na ubezpieczenie chorobowe, jeżeli dobrowolnie podlegał ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o wakacje składkowe oraz w miesiącu go poprzedzającym.
W opisywanej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wakacji składkowych, ponieważ zgłasza do ubezpieczeń społecznych 10 osób. Pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim nie wlicza się do tego limitu. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacja się zmieni, gdy pracownica wróci z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, jeśli będzie z niego korzystać. Skoro pracownica przebywa na tym urlopie w listopadzie 2024 r., to można się spodziewać, że wróci do pracy w 2025 r. Przedsiębiorca może ubiegać się o zwolnienie ze składek raz w roku, a zatem warto, aby złożył wniosek o zwolnienie ze składek w 2025 r. przed jej powrotem.
Przepisy nie przewidują terminu na złożenie wniosku o zwolnienie, ponieważ zwolnienie może dotyczyć tylko jednego miesiąca w danym roku. Złożenie wniosku w listopadzie 2024 r. pozwoli na zwolnienie ze składek za grudzień 2024 r. Jeśli jednak wniosek zostanie złożony w grudniu 2024 r., zwolnienie będzie dotyczyło już stycznia 2025 r. A to będzie oznaczało wyczerpanie możliwości skorzystania z wakacji składkowych na dalsze miesiące 2025 r.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 listopada 2024 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR