Mundurowi idą na emeryturę

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-27), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

wrz 27, 2011

Rząd zapowiada wydłużenie wieku i stażu emerytalnego dla żołnierzy. Policjanci nie godzą się na zmiany w zasadach łączenia emerytury z rentą. W tym roku budżet wyda na emerytury dla służb mundurowych 18,1 mld zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Żołnierze mający uprawnienia emerytalne odchodzą ze służby, bo wciąż obawiają się włączenia ich do powszechnego systemu emerytalnego. Tegoroczne zapowiedzi rządu, że ci będą musieli służyć do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (mężczyźni do 65. roku życia, kobiety do 60.) spowodowały, że z armii odchodzą osoby z najwyższymi kwalifikacjami, posiadające doświadczenie i wiedzę.

Żołnierze mający prawo do emerytury zyskają, przechodząc na nią już teraz. W marcu przyszłego roku ich świadczenia zostaną podwyższone o wskaźnik waloryzacji. Stracą natomiast osoby nadal służące w armii.

Na emerytury odchodzą masowo również funkcjonariusze MSWiA. Najgorsza sytuacja jest w policji. Do tej pory policjanci odchodzili na świadczenia w styczniu i w lutym. Obecnie składają wnioski teraz, aby odejść ze służby przed końcem roku. Obawiają się utraty już posiadanych uprawnień.

Najwięcej niepokoju wywołała zapowiedź rządu, że funkcjonariusze obecnie służący mogą być pozbawieni prawa do zwiększania emerytury o dodatkowe 15 proc. z tytułu inwalidztwa mającego związek ze służbą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 września 2011 r.