Odszkodowanie wypłacone kontrahentowi za skradziony towar to wydatek związany z działalnością gospodarczą i przez to nie jest opodatkowane ryczałtem od dochodów spółek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka transportowa wybrała estoński CIT. Wyjaśniła, że w trakcie transportu został skradziony towar kontrahenta. Kradzież została potwierdzona protokołem policyjnym. Kontrahent wystawił spółce notę z tytułu odszkodowania za zaginiony towar. Po jej opłaceniu spółka sama wystąpiła o odszkodowanie do ubezpieczyciela i je otrzymała.

Chciała się upewnić, że wypłacone kontrahentowi kwoty są wydatkami związanymi z działalnością gospodarczą i w związku z tym nie zapłaci od nich ryczałtu, ani od części zrekompensowanej przez ubezpieczyciela, ani od pozostałej, niezrekompensowanej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej to potwierdził (interpretacja indywidualna z 5 listopada 2024 r., sygn.0111-KDIB2-1.4010.458.2024.2.AJ). Przywołał fragment objaśnień MF z 23 grudnia 2021 r., gdzie napisano: „Za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą będą uznane publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym, np. kary, grzywny czy odsetki od nieterminowego uregulowania zobowiązania podatkowego. Takie wydatki oprócz tego, że mają charakter sankcyjny, nie są również poniesione w celu osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, a ich ponoszenie nie stanowi podstawy prowadzenia działalności gospodarczej”.

Zdaniem dyrektora KIS takim wydatkiem nie jest odszkodowanie wypłacone przez spółkę za kradzież przewożonego przez nią towaru. Nie są to bowiem „publicznoprawne wydatki o charakterze sankcyjnym”, o których mowa w objaśnieniach MF. Zapłata odszkodowania wynika bowiem ze stosunków cywilnoprawnych łączących spółkę z kontrahentem i jest efektem zawartej umowy (uzgodnień) w zakresie realizacji działalności przewozowej (transportowej).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 listopada 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR