Na pobyt w sanatorium pracownik może wykorzystać urlop wypoczynkowy, w tym 10 dodatkowych dni na podstawie ustawy o rehabilitacji, ale nie przysługuje mu na ten cel inne zwolnienie od pracy przewidziane w jej przepisach – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Tak wynika z odpowiedzi Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Pytanie dotyczyło art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.). Zgodnie z nim osoba o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy (z zachowaniem wynagrodzenia), aby wykonać badania specjalistyczne, zabiegi lecznicze i usprawniające, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy – pod warunkiem że te czynności nie mogą zostać wykonane poza godzinami pracy.

Okazuje się, że niektórzy pracownicy, którzy dysponują skierowaniem do sanatorium, domagają się od pracodawców, aby na ten czas udzielali im zwolnienia na podstawie wspomnianego art. 20 ust. 1 pkt 2, uzasadniając to tym, że w trakcie pobytu będą tam realizowane zabiegi lecznicze i usprawniające. Firmy mają jednak wątpliwości co do takiego rozwiązania.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 listopada 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR