Pracodawcy oraz związki zawodowe domagają się przywrócenia pierwotnej wersji przepisów, które zakładały waloryzację dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników od lipca br. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Tak wynika z uchwały nr 134 strony pracowników i strony pracodawców RDS w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.). Przewiduje on podniesienie kwot subsydiów płacowych, jednak tuż przed jego przyjęciem Rada Ministrów podjęła decyzję o wprowadzeniu do niego kluczowej z punktu widzenia firm zmiany. Początkowo projekt zakładał bowiem, że wyższe dopłaty będą obowiązywać od wynagrodzenia za lipiec br., a pracodawcy będą mogli uzyskać wyrównanie ich wysokości po wysyłaniu do PFRON korekt złożonych do tej pory wniosków. Natomiast rząd postanowił, że waloryzacja będzie miała zastosowanie do dofinansowań do pensji dopiero od stycznia 2025 r.

RDS w podjętej uchwale wyraża negatywne stanowisko w sprawie nieoczekiwanej zmiany treści projektu, która zaskoczyła pracodawców. Jednocześnie domaga się przywrócenia w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie wcześniejszego brzmienia projektu, czyli wzrostu dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników od lipca br. Partnerzy społeczni wskazują, że jego wersja zaakceptowana przez rząd jest sprzeczna z wypracowanym w ramach RDS kompromisem dotyczącym waloryzacji subsydiów płacowych. W wyniku negocjacji pracodawcy i związki zawodowe zgodzili się bowiem, aby ta waloryzacja wynosiła 15 proc. zamiast 19,4 proc. oraz wchodziła w życie od lipca br., a nie od stycznia tego roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 grudnia 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR