Ulga termomodernizacyjna jest przewidziana tylko dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Każdy z nich może odliczyć wydatki na termomodernizację do 53 tys. zł. Limit jest jeden na podatnika, przysługuje w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Katalog tych wydatków został określony w rozporządzeniu ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 273).

Należy pamiętać, że jako moment poniesienia wydatku traktuje się dzień wystawienia faktury. Natomiast odliczeń dokonuje się w zeznaniu rocznym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację z wykazaną kwotą odliczenia).

Wydatki odlicza się od dochodu (art. 26h ustawy o PIT), a ryczałtowcy odejmują je od przychodu (art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.).

Jeżeli dochód (przychód) podatnika za rok, w którym poniósł on wydatki, jest niewystarczający, podatnik może je odliczyć w kolejnych latach. Ma na to sześć lat, licząc od końca roku, w którym poniósł pierwszy wydatek.

Jednym z warunków odliczenia ulgi jest zakończenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu trzech lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2024 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR