Posłowie komisji polityki społecznej i rodziny przyjęli poprawkę, która przewiduje, że waloryzacja dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników wejdzie w życie z mocą wsteczną, tj. od lipca br. – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Została ona wprowadzona w ramach I czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 44 ze zm.), które odbyło się na posiedzeniu komisji. Przypomnijmy, że projekt dotyczy podniesienia o 15 proc. wysokości subsydiów płacowych przysługujących pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Gdy
prace nad nim się rozpoczęły, stanowił, że wyższe kwoty dopłat zaczną obowiązywać od wynagrodzeń za lipiec br. Firmy miały zaś od 1 stycznia 2025 r. mieć możliwość składania korekt wniosków o dofinansowania i na tej podstawie PFRON miał im wypłacać wyrównanie do nowej wysokości dopłat.
Projekt ustawy w takiej wersji trafił na posiedzenie rządu 19 listopada, ale nieoczekiwanie została na nim podjęta decyzja o zmianie przepisów. Z projektu zostały usunięte regulacje
zakładające, że waloryzacja subsydiów płacowych obejmie wynagrodzenia od tych za lipiec br. i po raz pierwszy będzie miała zastosowanie do pensji za styczeń 2025 r. Ta nagła zmiana oburzyła pracodawców. Negatywne stanowisko w jej sprawie zajęła też Rada Dialogu Społecznego. To właśnie jej członkowie zabiegali o podniesienie dopłat i w kwietniu br. na jej forum została wypracowana ze stroną rządową propozycja zmiany wysokości subsydiów płacowych.
W trakcie dyskusji zabrali głos także przedstawiciele pracodawców: Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Federacji Przedsiębiorców Polskich. Zarzucali stronie rządowej, że nie dotrzymuje złożonych wcześniej publicznie zobowiązań, a wycofanie się z nich stanowi zagrożenie dla utrzymania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Podkreślali przy tym, że waloryzacja dopłat od lipca nie obciąży budżetu państwa, bo pieniądze na ten cel są zabezpieczone w PFRON – potwierdziła to zresztą obecna na komisji Małgorzata Lorek, prezes tej instytucji.
Uczestnicy komisji apelowali do posłów o przyjęcie poprawki, która przywracałaby pierwotną wersję ustawy. Ostatecznie została ona złożona.
Jednak to, czy waloryzacja dopłat nastąpi od lipca br., nie jest jeszcze przesądzone, bo w II czytaniu mogą być składane następne poprawki, a końcowy kształt przepisów ustawy rozstrzygnie się w trakcie głosowania nad jej uchwaleniem.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 grudnia 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR