Z usług asystencji będą mogły korzystać osoby między 13. a 65. rokiem życia. Liczba jej godzin będzie wynosić od 30 do maksymalnie 240 w miesiącu – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
W połowie 2026 r. mają zacząć działać przepisy zapewniające osobom niepełnosprawnym możliwość prowadzenia bardziej samodzielnego i niezależnego życia. Tak przewiduje przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Trafił on właśnie do konsultacji społecznych.
Przyznawanie usługi asystencji będzie się odbywać na wniosek składany przez osobę niepełnosprawną lub jej opiekuna prawnego do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Będzie to można robić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem PUE ZUS lub systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra rodziny. Trzeba będzie do niego dołączyć wypełniony formularz samooceny potrzeb w zakresie asystencji osobistej – jego wzór, podobnie jak wniosku, będzie określało rozporządzenie.
Rozpatrywaniem wniosków będą zajmować się zespoły ds. asystencji wyznaczane przez WZON. Skład zespołu będzie dwuosobowy, a wśród nich ma być osoba z niepełnosprawnością zbliżoną do tej, którą stwierdzono u wnioskodawcy. Gdy zaś nie będzie to możliwe, w zespole znajdzie się osoba stale wspierająca osobę z takim rodzajem dysfunkcji zdrowotnej (wymóg związany ze składem zespołu zacznie obowiązywać od 2028 r.). Projekt wskazuje, że wnioski będzie można składać od 5 maja 2026 r. i do końca tego roku WZON będzie miał 90 dni na jego rozpatrzenie. W następnym roku będzie miał na to 60 dni. Ustalenie prawa do asystencji będzie odbywać się w drodze decyzji wydawanej na cztery lata. W jej treści będzie podana informacja m.in. o liczbie przyznanych godzin oraz wysokości stawki wynagrodzenia asystenta. Co do zasady będzie to 65 zł za godzinę, ale ta kwota będzie mogła być zwiększana, np. gdy asystent będzie wykonywał czynności medyczno-pielęgnacyjne.
Osoba, która będzie miała wspomnianą decyzję, będzie mogła przystąpić do wyboru realizatora usługi. Będzie nim mógł być powiat lub organizacja pozarządowa spełniająca wymienione w przepisach projektu warunki formalne, która będzie wpisana do prowadzonego przez wojewodę rejestru. Następnie osoba niepełnosprawna będzie mogła wybrać asystenta spośród tych oferowanych przez realizatora lub wskazać mu swojego kandydata, z którym zawarta będzie umowa.
Osoba niepełnosprawna będzie też mogła samodzielnie zatrudnić asystenta, choć będzie się to wiązało dla niej z dodatkowymi obowiązkami dotyczącymi prowadzenia dokumentacji, wypłacania mu wynagrodzenia i rozliczania jego pracy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 grudnia 2024 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR