Płatności przelewem uwalniają od posiadania kasy fiskalnej

Rzeczpospolita (2011-09-28), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

wrz 28, 2011

Jeśli pieniądze wpływają na konto, dom pomocy społecznej nie musi wydawać paragonów. Fiskus nie ma wątpliwości: usługi pomocy społecznej trzeba ewidencjonować w kasie rejestrującej, mimo że są zwolnione z VAT. Dopuszcza jednak wyjątek od tej reguły – donosi Rzeczpospolita.

Od 1 maja usługi opieki społecznej nie są już wyłączone z wymogu rejestrowania w kasie. Podmioty, które je świadczą, powinny od tego momentu wystawiać paragony. Wiele z nich zaskoczył nowy obowiązek, można go jednak uniknąć. Trzeba tylko tak ułożyć zasady regulowania płatności, aby w całości odbywały się bezgotówkowe

Czy jest to możliwe i czy fiskus zaakceptuje takie rozwiązanie? Tak. Jest już kilkanaście interpretacji, które to potwierdzają. Jedną z nich wydała Izba Skarbowa w Łodzi (nr IPTP-P2/443-237/11-4/AW). Wystąpił o nią dom pomocy społecznej, który opiekuje się osobami w podeszłym wieku i niepełnosprawnymi. Odpłatność za pobyt jest potrącana z emerytur pensjonariuszy i przelewana przez ZUS na konto domu. Zdarza się jednak, że potrącona kwota nie wystarcza na całą należność i wtedy pensjonariusz różnicę uiszcza w kasie.
W takiej sytuacji dom pomocy społecznej musi zainstalować kasę fiskalną. Jak czytamy w interpretacji, „zwolnieniu nie podlega usługa, za którą zapłacono częściowo gotówką”.

Fiskus zgadza się na zwolnienie z obowiązku zakładania kas, jeśli wszystkie płatności odbywają się bezgotówkowo. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy przelew musi być dokładnie opisany.
Dom pomocy społecznej, który wykonuje usługi dla osób fizycznych, musi rejestrować je w kasie fiskalnej.
Uniknie tego obowiązku, jeśli płatności są regulowane przelewami. Trzeba tak ustalić zasady rozliczania, aby nie dochodziło do wpłat gotówkowych. Przyjęcie pieniędzy poza rachunkiem powoduje bowiem konieczność zainstalowania kasy rejestrującej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 września 2011 r.