Szczególne schorzenie tylko w orzeczeniu

Dziennik Gazeta Prawna (2011-09-29), autor: Dziennik Gazeta Prawna , oprac.: GR

wrz 29, 2011

Pracodawca, który chce otrzymywać wyższe dofinansowanie do pensji pracownika z epilepsją, nie może potwierdzać jego choroby zaświadczeniem lekarskim – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Firma, w której pracują osoby niepełnosprawne o szczególnych schorzeniach, może otrzymywać wyższe o 40 proc. dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Sposób ich dokumentowania jest uregulowany w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 22 lutego 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zgodnie z jego nowym brzmieniem od stycznia warunkiem otrzymania wyższego dofinansowania jest posiadanie przez pracownika orzeczenia, w którym wprost zostanie wskazany rodzaj schorzenia szczególnego.

Problem w tym, że nie wszystkie orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność zawierają taki zapis. Dlatego wcześniej możliwe było dołączenie do takiego orzeczenia zaświadczenia lekarskiego informującego o schorzeniu.

Konieczność zamieszczania na orzeczeniu informacji o schorzeniu potwierdziło też BON w odpowiedzi (BON-I-52311-342-2-LK/2011). Wskazało, że stwierdzenia dotyczące schorzenia specjalnego może wynikać z sentencji, symbolu przyczyny niepełnosprawności, wskazań lub uzasadnienia orzeczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 września 2011 r.