Nawet jeżeli pracownik podda się badaniom lekarskim jeszcze przed upływem terminu ważności poprzednich, to nie ma on przychodu z tego powodu, że pracodawca mu je sfinansuje – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Urząd miasta na podstawie przepisów wewnętrznych zapewnia okulary korekcyjne swoim pracownikom zatrudnionym przy komputerach. W zarządzeniu zapisano, że jeżeli koszty badań lekarskich związanych z pogorszeniem się wzroku zostaną przeprowadzone na wniosek pracownika jeszcze w trakcie ważności badań okresowych, to ich refundacja jest opodatkowana PIT. Tak samo opodatkowana jest refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych.
Urząd uważał, że w tym wypadku nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT. Ten przepis zwalnia z podatku świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za nie przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych.
Te odrębne przepisy to rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 58). Zgodnie z par. 8 ust. 2 tego rozporządzenia pracodawca musi zapewnić pracownikom okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego wskażą „wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej”.
Urząd miasta zwrócił uwagę na to, że badaniami profilaktycznymi są wyłącznie badania:
- wstępne,
- okresowe oraz
- kontrolne przeprowadzane po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni.
Wskazał, że wynika to z art. 229 kodeksu pracy, a także z par. 1 ust. 1 i par. 4 rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 607).
Urząd uznał więc, że nie są profilaktycznymi dodatkowe badania, przeprowadzane na wniosek pracownika. W związku z tym doszedł do wniosku, że refundacja tych badań oraz zaleconych w ich trakcie przez lekarza okularów lub szkieł kontaktowych jest opodatkowana.
Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 5 lutego 2025 r., sygn. 0112-KDIL2-1.4011.935.2024.2.DJ). Stwierdził, że koszt wcześniejszych badań lekarskich w ogóle nie jest przychodem pracownika, a refundacja zaleconego przez lekarza zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych do pracy przy ekranie jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 lutego 2025 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR