Na przełomie marca i kwietnia projekt ustawy wprowadzający usługę asystencji dla osób niepełnosprawnych ma być przyjęty przez rząd i potem skierowany do prac w parlamencie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Tak zapowiedział na ostatnim posiedzeniu Sejmu Łukasz Krasoń, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Odpowiadał on na pytanie skierowane przez grupę posłów Lewicy, którzy chcieli dowiedzieć się, na jakim etapie znajdują się prace nad przygotowanym w resorcie rodziny projektem ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Łukasz Krasoń wyjaśnił, że został on skierowany do konsultacji 10 grudnia 2024 r. i trwały one do 15 stycznia br. W ich trakcie odbyło się siedem spotkań, w których wzięło udział ponad tysiąc osób. Wśród nich były osoby niepełnosprawne, członkowie ich rodzin, przedstawiciele organizacji pozarządowych.
– Teraz poprawiamy ustawę, nanosimy na nią uwagi. Nasz harmonogram prac zakłada, że na przełomie marca i kwietnia zajmie się nią rząd, a potem Sejm. Chcemy, aby została podpisana jeszcze do końca kadencji obecnego prezydenta i weszła w życie w połowie 2026 r. – mówił Łukasz Krasoń.
Dodał, że ustawa będzie generować duże koszty dla budżetu państwa – prawie 70 mld zł w ciągu pierwszych 10 lat jej obowiązywania, dlatego wymagała uzgodnień z Ministerstwem Finansów, a na to potrzeba było czasu. Z tego też powodu jej projekt został pokazany w grudniu 2024 r., a nie po wakacjach ubiegłego roku, jak początkowo planowano.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 marca 2025 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR