Bloger profesjonalista, którego zdjęcia zostały bezprawnie wykorzystane przez inny podmiot, musi rozliczyć podatek od odszkodowania z tego tytułu jak od każdego innego przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Kobieta na swoim blogu zamieszcza relacje i własne fotografie z odbytych wycieczek. Blog prowadzi w ramach działalności gospodarczej, publikując na nim m.in. artykuły sponsorowane.
Zdarzyło się, że raz dodała zrobione przez siebie zdjęcie do artykułu sponsorowanego. Nie pobrała za to żadnej opłaty, ale też nie udzieliła klientowi licencji do wykorzystywania jej fotografii. Nigdy też nie oferowała ich na sprzedaż.
W listopadzie 2024 r. odkryła, że kilka jej zdjęć zostało wykorzystanych bez jej zgody przez biuro podróży. Natychmiast wystosowała wezwanie do usunięcia ich z serwisu internetowego biura i oferowanych przez niego katalogów. Zażądała też odszkodowania obliczonego zgodnie z art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 24).
Biuro podróży zawarło z kobietą pozasądową ugodę i wypłaciło jej odszkodowanie. Blogerka uważała, że nie jest to dla niej przychód z działalności gospodarczej, bo – jak argumentowała – są to jej prywatne zdjęcia. Liczyła więc na zwolnienie od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.
Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 21 marca 2025 r., sygn. 0114-KDIP3 -2.4011.984.2024.4.MG).
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 kwietnia 2025 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR