Rzecznik praw obywatelskich podkreśla, że zgłoszenia zewnętrzne powinny być kierowane do zespołu do spraw sygnalistów, który mieści się przy ul. Puławskiej 99A w Warszawie. Informacji o naruszeniach nie należy natomiast wysyłać do głównej siedziby Biura RPO – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Rzecznik przypomina, że zgłoszenia zewnętrzne od sygnalistów przyjmowane są za pośrednictwem czterech wskazanych kanałów komunikacji:
- elektronicznie, poprzez interaktywny formularz zgłoszeń dostępny na stronie RPO;
- ustnie za pomocą infolinii (rozmowa jest rejestrowana);
- pisemnie na adres korespondencyjny zespołu do sygnalistów (z dopiskiem „zgłoszenie naruszenia prawa”);
- osobiście podczas bezpośredniego spotkania.
Zadania związane z analizą zgłoszeń w Biurze RPO są realizowane przez zespół do spraw sygnalistów, który jest odpowiedzialny za wstępną weryfikację i przesłanie ich do właściwych organów publicznych, i to on jest właściwym adresatem tej korespondencji.
Ważne jest, aby firmy i urzędy wskazywały sygnalistom właściwą ścieżkę. Do tego obligują przepisy. Zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 11 ustawy o ochronie sygnalistów (Dz.U. z 2024 r. poz. 928) organ publiczny umieszcza na swojej stronie w Biuletynie Informacji Publicznej, w oddzielnej, łatwo identyfikowalnej i dostępnej sekcji, oraz w sposób zrozumiały dla sygnalisty, informacje o danych kontaktowych RPO. Przepis ten ma na celu zapewnienie obywatelom dostępu do informacji o możliwości dokonania zgłoszenia zewnętrznego do rzecznika. Dlatego ważne jest udostępnianie właściwych danych.
Rzecznik przypomina również, że zgodnie z treścią art. 25 ust. 1 pkt 8 ustawy o ochronie sygnalistów zrozumiałe i łatwo dostępne informacje na temat dokonywania zgłoszeń zewnętrznych do RPO stanowią obligatoryjny element procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 kwietnia 2025 r., autor: Urszula Mirowska-Łoskot, oprac.: GR