Krótkoterminowy najem nieruchomości mieści się w zakresie działalności gospodarczej, która jest dozwolona dla fundacji rodzinnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Małżonkowie są właścicielami gruntów zabudowanych domkami letniskowymi. Małżonkowie postanowili założyć fundację rodzinną, która zostałaby właścicielem nieruchomości i zarabiałaby na ich krótkoterminowym wynajmie. Uważali, że byłaby to działalność dozwolona dla fundacji rodzinnej, a więc dochód z tego tytułu byłby bez CIT. Argumentowali, że na gruncie kodeksu cywilnego najem krótkoterminowy jest takim samym najmem jak każdy inny.
Nie zgodził się z nimi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Stwierdził, że najem i dzierżawa, o których mowa w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej, charakteryzują się dużym sformalizowaniem; podpisywana jest umowa, protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości, najemca zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu, uiszcza kaucję zabezpieczającą, rozliczenie czynszu jest cykliczne, w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych.
Natomiast najem krótkoterminowy, np. na doby, ma całkiem inne cechy – stwierdził dyrektor KIS. Uznał więc, że taki najem wykracza poza zakres działalności, która jest dozwolona dla fundacji rodzinnej.
Interpretację tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (wyrok z 26 marca 2025 r., sygn. akt I SA/Wr 807/24).
– Sąd zwrócił uwagę na to, że najem krótkoterminowy nie został kompleksowo uregulowany w polskim porządku prawnym, więc podstawą prawną są tu przepisy kodeksu cywilnego dotyczące najmu. Nie ma znaczenia to, że umowy najmu krótkoterminowego nie wiążą się np. z wymogiem zapłacenia kaucji zabezpieczającej, ani nie są rozliczane w dłuższym okresie – relacjonuje Arkady Zadrożny, radca prawny i starszy konsultant w Crido. Wyrok jest nieprawomocny.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 kwietnia 2025 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR