Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Nie uchyla go ani odstąpienie od umowy, ani jej zgodne rozwiązanie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Mężczyzna kupił kampera. Nie zarejestrował go, bo niedługo potem w pisemnym oświadczeniu odstąpił od umowy ze względu na ukryte wady. Zastosował tu art. 560 par. 1 kodeksu cywilnego. Mężczyzna chciał się upewnić, że w związku z tym nie musi płacić PCC.

Nie zgodził się z nim jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 31 marca 2025 r., sygn.0111-KDIB2-3.4014.662.2024.2.AS).

Fiskus podkreślił, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, a więc z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Obowiązku podatkowego nie uchyla zatem ani odstąpienie od umowy, ani jej zgodne rozwiązanie.

Dyrektor KIS wyjaśnił, że odstąpienie od umowy z tytułu rękojmi (art. 560 i następne kodeksu cywilnego) nie oznacza, że umowa nie była zawarta i że uchylone zostały skutki prawne wyrażonej w niej woli stron. Złożone przez mężczyznę oświadczenie o odstąpieniu od umowy z tytułu rękojmi wywiera skutki dopiero z datą jego zawarcia – wytłumaczył organ. Dlatego uznał, że mężczyzna musi zapłacić PCC od zawartej umowy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 kwietnia 2025 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR