Z końcem marca 2025 r. pracownik wyczerpał okres zasiłkowy. Na początku kwietnia 2025 r. wpłynęło do nas zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy z powodu choroby. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Taką obecność należy uznać za usprawiedliwioną, ale nie należy wypłacać pracownikowi żadnych świadczeń chorobowych – odpowiada ekspertka współpracująca z DGP.

Jak bowiem wynika z par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest m.in. zaświadczenie lekarskie. Jako kod przerwy w opłacaniu składek należy wpisać w dokumentach rozliczeniowych kod 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku). Wynika to z załącznika 18 do rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej z 20 grudnia 2020 r. wymienionego w podstawie prawnej.

W myśl art. 9 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Skoro zatem pracownik jest niezdolny do pracy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, nie można mu wypłacać zasiłku. Pracownik może jedynie wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje ono nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Dopiero gdy płatnik otrzyma decyzję o świadczeniu rehabilitacyjnym, może rozpocząć wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego. Do tego czasu pracownik nie otrzymuje świadczeń, ale nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 kwietnia 2025 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR